Pazar első negyedóra, végül egygólos győzelem 2016.08.20.

Az első negyedórában állva hagyta ellenfelét az Alba Fehérvár KC, ám mivel a második számú norvég klubcsapat volt az, a 8-1 korántsem jelentette, hogy a 16. percben, eldőlt volna a mérkőzés. A Byåsen folyamatosan ledolgozta a hátrányát, a 40. percben egyszer át is vette a vezetést, de az FKC egy 5-0-s sorozattal megint elhúzott, és végül 25-24-re megnyerte a meccset.

Alba Fehérvár KC – Byåsen Håndball Elite 25-24 (12-9)
Köfém Sportcsarnok, 500 néző
Vezette: Horváth Péter, Marton Balázs

FKC: Herr, Sipeki (kapusok), Lavko 9 (8), Ishitate 4, Bandelier 3, Mayer 3, Pelczéder 2, Gjorgjijevska 1, Hajduch 1, Kazai 1, Mendy 1, Májer. Vezetőedző: Deli Rita.

Byasen: Pedersen A., Lerstad (kapusok) Hernes 6, Jacobsen 5 (1), Uthus 3, Venn 3, Grøtan 2, Waade 2, Aardahl 1, Högdahl 1, Pedersen M., Skogen, Tomac T. Vezetőedző: Arne Högdahl.

Kiállítások: 8 perc; 6 perc
Hétméteresek: 8/10 (Zivkovic hagyott ki kettőt); 1/4 (Hernes kettőt, Tomac egyet hagyott ki)

Az eredmény alakulása: 5. perc: 3-0, 10. perc: 5-1, 15. perc: 7-1, 20. perc: 9-4, 25. perc: 10-6; 35. perc: 14-12, 40. perc: 16-17, 45. perc: 20-17, 50. perc: 22-18, 55. perc: 23-21.

Bár nem tétre ment, hanem edzőmeccs volt, az eredmény mégis bíztató: a Fehérvár 12-9-es félidő után 25-24-re verte a korábbi világelső, Larvik mögött második számú norvég klubcsapatnak számító Byasent. Az északiak hétfő óta edzőtáboroznak Fehérváron, a hétvégén utaznak haza. Eleddig két edzőmérkőzést vívtak, az érdiektől 7, a Ferencvárostól 9 góllal kaptak ki. Nem teljes csapattal érkeztek, két játékosuk Rióban érdekelt az olimpián.

A fehérvári derbin álmosan kezdtek, az első percekben nem találták a ritmust, meg a hálót sem, amiben komoly szerepe jutott a hazai kapusnak, Herr Orsolyának, aki mindent védett. Oroszlánrésze volt abban, hogy a vendéglátók hirtelenjében 7-1-re elléptek, s előnyüket tartották a folytatásban is. Aztán magukra találtak a norvégok, egyre közelebb jöttek, azonban a koronázó városiak őrizték 3-4 gólos előnyüket. Döntően Jelena Lavko – korábban Zivkovic néven volt ismert a köztudatban – és Ishitate Mayuko találatainak köszönhetően. Utóbbi betörésekből, előbbi átlövésekből volt eredményes.

Fordulás után nagyobb sebességre kapcsoltak a látogatók, Ida Hernes és Marit Jacobsen vezérletével. Nem pusztán felzárkóztak, hanem a játékrész derekán a vezetést is átvették. A folytatásban fej-fej mellett haladtak az együttesek, aztán megint a házigazdák kaptak lábra, ismét elléptek négy találattal. Az utolsó két gólt a Byasen szerezte, ezzel egy gólra feljöttek, de egyenlíteniük nem sikerült, 25-24-es eredménnyel zárult a derbi. A hazaiak legeredményesebbje Lavko volt, aki összesen kilencszer zörgette meg a hálót, találatai jelentős részét büntetőből szerezte.

„Bár előkészületi mérkőzés volt, természetesen örülök a győzelemnek, hiszen egy nagyon komoly kézilabdás kultúrával rendelkező ország élcsapatát győztük le. Sokan kilátogattak a meccsre, meggyőződésem, jól szórakoztak. Haladunk előre, két tornán vettünk részt és lettünk ezüstérmesek, ezúttal a Trondheim ellen voltunk eredményesek. A fiatalok ezen a meccsen nem kaptak szerepet, a rutinosabb játékosainknak adtam lehetőséget. Jövő pénteken, 18 órakor a szlovák bajnok, BL-selejtezőben érdekelt Michalovce együttesét fogadjuk, biztosra veszem, hogy az is nívós összecsapás lesz. Készülünk az EHF-kupameccsünkre, a lengyel Vistal Gdynia elleni találkozóra“ – közölte Deli Rita, az Alba FKC vezetőedzője.