Szombaton délután érkezik Patraszba, a vasárnapi EHF-kupamérkőzésének színhelyére a Fehérép Alcoa FKC. A kikötőváros a Peloponnészosz északi partján fekszik, mintegy két és félórányi autóútra Athéntól. Patraszban feszítették keresztre Szent András apostolt. Estella után sorozatban másodszor utazik a fehérvári csapat olyan városba EHF-kupameccset játszani, melynek Szent András a védőszentje.
Egy kis történelem…
Kr.e. 1100-ban alapították Patraszt, de érdekes módon az antik görög világban nem számított igazán jelentős településnek. Virágzása a római időkre tehető – a görög területeket Kr.e. 146-ban foglalták el a rómaiak.
A Kereszténység legkorábbi korszakában már fontos vallási központ. Szent András apostol, Szent Péter öccse Patraszban szenvedett mártírhalált. Keresztre feszítették, de nem az akkoriban szokásos formájúra, hanem egy X-alakúra, melyet azóta András-keresztnek hívnak. András nemcsak Patrasz védőszentje, hanem többek között Görögországé, Skóciáé, Szicíliáé és Estelláé is…
A bizánci birodalomban jelentős „iparváros”; elsősorban szőnyegeiről és textiliparáról volt híres Patrasz. A keresztes seregek a negyedik keresztes hadjáratban foglalták el (1204); 1387-ben a Szent János Lovagrend (mai Máltai Lovagrend) nagymestere kaparintotta meg; majd 1408-ban a velenceiek kezére jutott.
1458-ben II. Mehmet csapatai foglalták el, és egészen 1828-ig az Ottomán birodalom fennhatósága alá tartozott.
A modern Patrasz
Mintegy 200.000 lakosával Görögország harmadik legnagyobb városa, Achaia megye fővárosa. A Peloponnészosz-félszigeten fekszik, a Patraszi-öböl partján, Athéntól 215km-re nyugatra.
Görögországban itt építettek ki először utcai világítást és villamosközlekedést. A patraszi Görögország legforgalmasabb kikötője: a külföldi vízi utasforgalom több mint felét a patraszi kikötő bonyolítja.
2006-ban Európa Kulturális Fővárosa.
A Rio-Antirrio híd a Korinthoszi-öböl felett ível át; a Peloponnészoszt köti össze a „kontinenssel”. 2.880 méter hosszú; 2004-ben adták át.
fkc.hu |