Cselgáncs és kézilabda 2015.10.27.


Együttműködés kezdődik a Fehérvár KC ifi és junior együttese, valamint AJT (Additional Judo Training) között. Az új kezdeményezés keretében – kiegészítő sportágként - a fiatal kézilabdázók képességeit fejlesztik.

A felek aláírták a szerződést, az AJT képviseletében Bere Tamás, valamint Deli Rita, az FKC szakmai igazgatója.

„A program kapcsán szeretnénk minél szélesebb spektrumon fejleszteni játékosaink képességeit, az egy-egy elleni küzdelem során, ami a védekezés és a támadás alapja, valamint ezek a tréningek fontosak sérülések megelőzése, a test stabilizációja kapcsán. Heti rendszerességgel foglalkozik a csapattal Szolnoki István judo edző, aki a Székesfehérvári Judo SC elnöke és edzője. Elképzelhető, hogy a jövőben a felnőtt csapat is megismerkedik a program nyújtotta lehetőségekkel“ – mondta Deli Rita.

„A program nem újkeltű, régóta sikeresen működik az ország több városában, valamint a korosztályos válogatottaknál. Három éve kezdődött a közös munka a szövetséggel, valamint több klubcsapattal, a férfi és női mezőnyben egyaránt. Ötvöztük a cselgáncsban rejlő lehetőségeket a kontakt csapatsportágak módszereivel, ebből alakult ki az AJT program, speciálisan csapatsportágakra fejlesztve, így jelen vagyunk a kézilabdán kívül a labdarúgásban, jégkorongban, kosárlabdában is. De elsősorban a kézilabdában. A 21. századi csapatsportok egyik meghatározó jelensége az, hogy a játék egyre jobban felgyorsult, ezáltal egyre több a párharc, ebből következően indokolttá vált egy ilyen módszer kidolgozása, hogy a test-test elleni harcokra való felkészülést és az ebből fakadó sérülések elkerülését kiforrott edzésmódszerekkel fejlesszük. Az integráció úgy valósul meg, hogy egy mobil szőnyegfelületet használunk az edzések első szakaszában, amíg a játékosok felkészülnek a párharcokra a saját pályájukon, azaz a parketten. Később a tatami elhagyható. Az egyéni képességek fejlesztését a csapatsportokban különösen fontosnak tartom. A taktikai képzettség már megvan, s ha a csapat fejlődik, az egyéni képességek is magasabb szintre jutnak. Ez egy alapvetően utánpótlás fejlesztő program, amely akkor igazán hatékony, ha kisebb korosztályban kezdünk és a munkát folytatjuk éveken át, a játékosokba beleégnek az általunk tanultak. A felnőtteknél csak technikai és erőnléti többletet tudunk adni a párharcok során“ – teszi hozzá Bere Tamás.

„Azon tapasztalataikat szeretnénk átadni, amelyeket a cselgáncsban naponta szerzünk az egymás elleni küzdelmek során. A judóban csak magunkra számíthatunk, nincs mögöttem játékostárs, aki esetleg kijavítja a hibát. A kézilabdában könnyebb a helyzet, az általunk szerzett tapasztalatokkal a kézisek könnyebben megoldják a játék közben adódó nehéz helyzeteket“ – közli Szolnoki István.

„Az AJT program által fejlesztett képességeket mérjük fel a mérkőzéseken, ugyanis meccseket elemző rendszerrel is rendelkezünk, ami teljes egészében saját fejlesztés, a párharc szituációk kimenetelét értékeljük, a következményeket feljegyezzük, illetve a meccseken előforduló eséseket és esetleges sérüléseket is dokumentáljuk. Ezen felmérések alapján a saját munkánkat is jobbá tesszük, bizonyítjuk, hogy erre a programra igenis szükség van a kontakt sportágakban. A folyamatban levő kutatásaink is egyértelműen bizonyítják, hogy a párharcok és az egy-egy elleni küzdelmek meghatározóak a végeredmény kialakulását illetően“ – jegyzi meg Török Bence, az AJT program vezető elemzője.

Horog László


© 2009 Fehérvári Kézilabda Club - Minden jog fenntartva.
ESEMÉNYEK
2025. június
HKSzeCsPSzoV
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
FACEBOOK

Szerencsejáték Zrt.
 
AJÁNLÓ

 

BERICAP