A prevenció befektetés 2008.04.05.


A DAVID Training Center az elmúlt húsz évben kifejlesztett német-finn koncepciót, Európa legsikeresebb tréning- és terápiás módszerét alkalmazza a fájdalmak kezelésében, a rehabilitációban és prevencióban. Az intézmény filozófiájáról, módszertanáról és programjairól Benkovics Edit gyógytornásszal, a DAVID Training Center programigazgatójával beszélgettünk.

Természetesen Szrnka Hortenzia állapota érdekel minket a legjobban. Ön szerint hogy van?

Egészséges, sőt jó kondícióban van. Zia állapotfelmérésre érkezett hozzánk. Mivel operáció után volt, természetes, hogy combjának a funkciója nem volt elegendő, azaz bizonyos izmai egyszerűen nem voltak megfelelő állapotban. Egy közepesen gyenge fázisból indultunk ki, és nyolcheti DAVID terápiás erőtréning után számottevően javultak az eredményei. Szemmel is látható a javulás, és gépi méréseink is ugyanezt bizonyítják.

Hogyan zajlott Zia felkészítése?

Zia tehát műtét után volt, a kórházi rehabilitációt is rendben megkapta. Egy átlagembernek ez elég is lett volna, a versenysportban azonban nem elég az átlagos felkészítés. A versenysportolók Magyarországon két helyen tudnak komoly rehabilitációban részesülni: a Sportkórházban és a DAVID Training Centerben. A DAVID Training Center előnye a több mint húsz éve fejlesztés alatt álló német-finn módszertan és az ugyancsak több mint húsz éve fejlesztés alatt álló speciális gépek.

Mennyit kellett Ziának dolgoznia a felépülésért?

Sokat, de nem volt más választása, hiszen gyorsan fel akart épülni. Heti háromszor jött a DAVID Training Centerbe. A napi program mindig bemelegítéssel indult, majd jöttek a speciális erősítő gépek – melyekkel úgy terheltük, hogy közben különleges védelmet kaptak az izületei –, azt követően pedig sportág-specifikus, úgynevezett ügyességfejlesztő, proprioceptív gyakorlatokat végzett, hiszen egy izület stabilitása attól is függ, hogy az idegrendszer hogyan tudja szabályozni a különböző izmokat. Zia végtelen precizitással, óriási motivációval végezte a feladatokat, mára már a sportági mozgásokat is felvette, sőt, készül a következő bajnoki meccsére. Gyors fejlődése számunkra egyértelmű siker.

Minek köszönhető ez a gyors felépülés?

Annak a tudományos megalapozottságnak, amely a David tréninget és terápiát meghatározza. A módszertant egy német-finn orvoscsoport dolgozta ki, és fejlesztette tovább az elmúlt húsz évben. Vizsgálatok segítségével feltártuk, hogy milyen funkcionális hiányosságai vannak Zia izomzatának, és egyénre szabott, szigorúan ellenőrzött tréninggel javítottunk ezeken. Tehát a kiindulópont egy tüzetes állapotfelmérés, ún. analízis volt, melynek során speciális gépek, műszerek és számítógép segítségével végeztünk biomechanikai méréseket.

Mit jelent pontosan a biomechanikai mérés?

A biomechanikai mérések során az izületi mozgáskiterjedéseket és a különböző izmok maximális erejét és egymáshoz viszonyított arányosságát mérjük. Európában egyedülálló adatbankunk van arról, hogy bizonyos korú, nemű, súlyú, magasságú és aktivitási szintű embereknek milyen értékekkel kell rendelkezniük. Ha valakinél – mint például a műtétet követően Ziánál – ezek az értékek nem megfelelőek, pontosan tudjuk, hogy mit és milyen módon kell korrigálni. A program végén visszaméréssel ellenőrizzük, sikerült-e helyrehozni az izmokat.

Kézilabdázóknál például nagyon fontos a hátizom erőssége, hiszen a dobásokat, forgásokat döntően hasizomból végzik. Természetszerű ezért, hogy a hasizmuk nagyon erős. Ha azonban a hátizomzat nincs kellően megerősítve, akkor az ütközéseknél, irányváltoztatásoknál a hátizom nem képes rögzíteni a csigolyákat, és ez panaszokat okozhat. Nem véletlen, hogy annyi porckorong-sérves kézilabdázó van.

Mit csinálnak Nyugaton a sérült sportolókkal?

Amerikában van a sportrehabilitáció legnagyobb szakirodalma, hiszen ott mind a tudomány nagyon magas színvonalon áll, mind a sportkluboknak nagyobb összeg áll a rendelkezésére. Európában, különösen Németországban a labdarúgás és a kézilabda területére csoportosítanak óriási erőket. A nyugat-európai sportvezetők is felismerték, hogy az a jó nekik, ha a drága sportolókat „egészségesen tartják”, mert úgy gyorsabban térül meg a befektetésük. Ezért nemcsak akkor kezelik a sportolókat, amikor már betegek, hanem rendszeresen szűrik őket, és megelőző programokat végeztetnek velük. Az alapozási időszakban például mindig végeznek DAVID analíziseket és sportág-specifikus teszteléseket, majd a sportolók a méréseken alapuló, személyre szabott alapozó programon vesznek részt.

Csak sportolóknak segítenek?

Mindenkinek segítünk, akinek gerinc-, térd- vagy vállproblémája van, de az igazi vágyunk az, hogy főleg megelőzéssel foglalkozhassunk. A biomechanikai vizsgálatok azt mutatják, hogy – a sport hiánya miatt – évről-évre kevésbé fejlett gyermekeink vázizom-rendszere, és különösen fejletlen a hátizomzatuk. Emellett a szomorú tény mellett azt is kimutatták, hogy ha gyermekkorban elmarad a megfelelő fizikai aktivitás, akkor az anyagcsere sem fejlődik ki kellőképpen, tehát hihetetlenül fontos, hogy ne csak sportoljon, de jól sportoljon a gyerek.

Miért, Ön szerint van olyan, hogy „rossz sport”?

Nem, rossz sport természetesen nincs, de rosszul edzeni lehet. Ezenkívül a versenysportok nagy része egyoldalúan terhel, ezért egy irányba viszi el a test izomzatát. Így nagyjából előre látható, hogy milyen várható sérüléseket vagy elváltozásokat okozhat a tenisz, foci, röplabda, vívás, kenu, kézilabda stb. A mérések és a funkcionális vizsgálatok függvényében összeállítható olyan prevenciós vagy terápiás program, amely kiegészítő gyakorlatokat, sportokat tartalmaz abból a célból, hogy megőrizzük a törzs stabilitását és a végtagok izomzatának egyensúlyát. Így például egy teniszező kiegészítésként úszással, törzsgimnasztikával más irányú terhelést kaphat. A ciklikus (dinamikus) sportágaknál pedig inkább a sérülések megelőzésére alkalmazzuk ezeket a programokat. De a legfontosabb igazából az lenne, hogy már gyerekkorban is figyeljünk arra, hogy harmonikusan fejlesszük gyermekeink izmait, ezzel is megelőzve a későbbi sérüléseket.

DAVID Training Center
1124 Budapest, Apor Vilmos tér 8.
06 (1) 315-2306
06 (30) 954-9488
info@dgk.hu

Presstige Média


© 2009 Fehérvári Kézilabda Club - Minden jog fenntartva.
ESEMÉNYEK
2025. augusztus
HKSzeCsPSzoV
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
FACEBOOK

Szerencsejáték Zrt.
 
AJÁNLÓ

 

BERICAP